כתיבת סיפור חיים

rsz_כתיבת_סיפור_חיים_תיעוד

האם חשבת פעם לתעד את סיפור חייך ? האם חשבתם להזמין את הוריכם המבוגרים לתעד את סיפור חייהם ? 

כמתנת יום הולדת להורים או מתוך רצון להעלות את סיפור החיים על הכתב, לחלוק אותו עם אחרים ולהשאיר מורשת לקרובים. כתיבת סיפור חיים הוא מסע. זהו תהליך בו נכתבת היסטוריית החיים של אדם מנקודת מבטו. החוויות הקטנות והגדולות שחווה, צמתים משמעותיים בחייו: ילדות, משפחה גרעינית, סיפור העלייה ,חברויות, חוויות מחיי המשחה הגרעינית, המשפחה המורחבת, שירות צבאי, נישואין , לידת ילדים, הורות, קריירה, אהבות, תקוות וחלומות, סיפורים פיקנטיים בהם הוא רוצה לשתף. ועוד…

תיעוד סיפור החיים היא מתנה נפלאה שנשארת לילדים, לנכדים, לקרובי משפחה ולחברים. מזכרת שנשארת לדורות הבאים. לספר אפשר לצרף תמונות ומסמכים משמעותיים.

התיעוד הנו בעל ערך תרפויטי. יש לנו צורך עמוק שיהיו עֵדים לחוויות חיינו. התיעוד מאפשר לספר את הסיפור מול אדם ניטרלי, שמגיע במיוחד למטרה זו. לפעמים זאת הפעם הראשונה בה אנשים מעזים לחשוף סודות מהעבר ולהשתחרר מהם.  כמתעדת אני מבקשת את רשות המתועדים ובודקת מה הם מעוניינים לפרסם בספר  ומה הם בוחרים להשאיר בינינו.

כאשר למדתי בקורס לתיעוד סיפורי חיים לא שערתי לעצמי שעוצמת החוויה תהיה כל כך גדולה. בשנה שעברה תיעדתי את סיפור חייה של אישה אשר שנים רבות חלמה להוציא ספר. היא רצתה לתעד את סיפור חייה המרתק, אשר שזור בהיסטוריה של מדינת ישראל. לצערי לאחר מספר מפגשים גדושים ומלאי סיפורים היא נפטרה ממחלה.  לשמחתי הספקתי לאסוף  די חומר וספרה יצא לאור והועבר לבני משפחתה.

העבודה הראשונה שלי כעובדת סוציאלית הייתה עם קשישים. נהגתי לבקר בביתם אחת לזמן מה.  שמעתי מהם סיפורים על העבר, חוויות שחוו, חלומות שהיו והתנפצו ועל אופי הקשרים עם בני משפחתם. נוכחתי לדעת שזוהי אוכלוסייה מאוד נעימה, שלרוב מאוד העריכה את ביקוריי. בכל פעם מרגש אותי מאוד לפגוש בסיפורי חיים חדשים.

התיעוד נערך בסדרה של 10 מפגשים בני שעה, פנים מול פנים בביתם של המתועדים או בזום.

אם גם אתם רוצים לצאת איתי למסע הזה או להעניק להוריכם מתנה זו. ספר שיישאר למזכרת, לדורות הבאים, אשמח לשוחח אתכם.

באהבה לילך

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם