סכסוכים משפחתיים

Closeup of a spider web against foliage blurred background
האם "הדשא של השכנים ירוק יותר" ? 
לרוב אנחנו לא באמת יודעים מה קורה במשפחות אחרות. לכל משפחה יש את הבעיות והאתגרים שלה.
אף משפחה לא מושלמת.
 
מה מוביל למריבות וסכסוכים במשפחה  ?
1. בני אדם שונים זה מזה ולכן טבעי שיש ביניהם אי הבנות ואי הסכמות על נושאים שונים, שיוצרים חיכוכים.
 
2. בקשרים משפחתיים יש ציפייה למחויבות וישנה מעורבות רגשית גבוהה. אלו מגבירים את החיכוך והמתח בין בני המשפחה ועלולים להוביל לפגיעות, אכזבות, כעסים ולקונפליקטים.
 
3. יש מקרים שבהם יש כעסים סמויים שהוחזקו והוסתרו לאורך שנים. אשר מקבלים לפתע ביטוי. זה קורה כאשר אירועים בהווה                מעוררים רגשות שליוו פגיעות ישנות מהעבר. למשל: הורה אלים, קנאה לאח שהיה מועדף ע"י ההורים וקיבל יותר, חווית ילדות של דחיה על ידי ההורים או פגיעה שלא קיבלה הכרה. רגשות שלא בוטאו בעבר יכולים לפרוץ החוצה.
 
4. הנושא של חלוקת הירושה ועזרה לילדים הוא מקור לתחרות, קינאה ולמריבות רבות בתוך משפחות. כולנו צמאים לאהבה, וקיימת נטייה טבעית לראות נתינה של ההורה כאהבה, כך שמי שמקבל פחות רואה את עצמו פחות אהוב.
 
5. אנו נוטים לשחזר באופן לא מודע מצבים שהיו בדורות הקודמים בתוך המשפחה החדשה אותה יצרנו. אנו לומדים כיצד לפתור קונפליקטים על ידי צפייה בהורינו ובאופן שבו הם התמודדו עם קונפליקטים איך הגיבו אצלנו בבית, מה קרה בזמן מריבה ?
האם היו בדורות הקודמים במשפחתכם יחסים קרובים ותמיכה או ריחוק ונתקים.
האם אי הסכמות נפטרו בקלות או במלחמות עולם ?
 
6. אירועים קשים עלולים לפגוע בחוסן הנפשי של בני המשפחה, וביכולתם להתמודד ולהכיל מצבים שונים ולהגיב בסלחנות. אירועים כגון: גירושין, הגירה, מחלה קשה, מוות בטרם עת, נטישה או אובדנות יכולים להיות טראומטיים ולהחליש את כוחם וכושר עמידותם של בני המשפחה. וכשהם חלשים יש להם רגישות יתר והם חשופים לפגיעות.
אדם  שמרגיש  בעל ערך וביטחון עצמי, יכול בקלות רבה יותר להתגבר על פגיעות מצד אחרים. הוא יכול לסלוח יותר בקלות ולהמשיך הלאה. לעומת זאת משברים רבים, חסכים וטראומות ממושכות יכולים לגרום לפגיעות, לדילול של משאבים נפשיים, ולפגיעה בהערכה ובדימוי העצמי. ובירידה ביכולת להתמודד באופן יעיל עם קונפליקטים. פוסט טראומה יכולה להוביל  להתנהגות תוקפנית ולהתנהגויות שנתפסות קיצוניות או מוזרות כמו ריחוק ונתק.
 
קונפליקטים הם חלק בלתי נמנע ממערכות יחסים, השאלה איך מתמודדים איתם. 
האם יש ברשות בני המשפחה את הכלים, הכוחות והמשאבים הנפשיים לפתור את הקונפליקטים
או שהם יוצרים שרשרת של תגובות, שמובילות לסכסוך מתמשך ואפילו לנתק של שנים ארוכות.
 

לפגישת ייעוץ