גישור בין הורים לילדים

אירועים מכוננים ודינמיקה משפחתית משפיעים על מרקם היחסים בין הורים לילדים .
Happy generation family sitting on couch at home and talking. Portrait of extended family group sitting together in a conversation. Smiling mother and father with children and grandparent.

הקשר בין הורים לילדים הוא אחד הקשרים המשמעותיים ביותר, הוא משתנה לאורך החיים אך נמשך לכל אורכם. קשר זה טומן בחובו רגשות מורכבים וטעונים המעוררים ציפיות ואכזבות. בין אם הוא קרוב או רחוק, הוא נמשך כל חיינו, ומשפיע עלינו עד יומנו האחרון.

אף הורה אינו מושלם ואין הורה שאינו פוגע ומאכזב את ילדיו. הורים לעולם אינם עונים באופן מושלם על צרכי ילדיהם.  פגיעות אלו משפיעות על היחסים ולעתים מעוררות כעסים, יוצרות מתח, ריחוק ובמקרים קיצוניים ניתוק של שנים ארוכות.

הורים מגיעים להורות עם פנטזיות בנוגע לילדיהם. במפגש עם הילד פוגשים לא אחת מציאות אחרת ממה שדמיינו. על פער זה נדרשים ההורים להתגבר ולקבלו, על מנת לאפשר לילד לפתח זהות אינדיווידואלית בריאה.

אירועי עבר שונים מחייו של ההורה מתעוררים לתחייה בשלבים התפתחותיים שונים של הילד, אפילו בחייו הבוגרים. גם אירועי חיים שונים עלולים להוות טריגר המעורר תגובות רגשיות שונות של ההורה ומהווים אתגר במערכת היחסים עם הילד. פעמים רבות באופן לא מודע משליכים ההורים על ילדיהם תחושות, מחשבות ורגשות הנוגעים לעברם ונשקפים בעיניהם בחייו של הילד.

אחד הנושאים הטעונים הוא נושא הירושה, נושא זה עשוי לחולל מתח רב ואף ליצור קרע במשפחה, אשר עשויי להמשך שנים ארוכות.

יחסים מעורערים בין הורים לילדים יכולים להעיב על השקט הנפשי ועל איכות החיים, כעננה שחורה הרובצת מעל הראש. ולכן מומלץ לנסות להגיע להבנות וככל הניתן לפיוס.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם